top of page
  • Obrázek autoraRada pro zelené střechy

Děti, dřevo a zelené střechy...

Aktualizováno: 4. 11. 2021

Do svého rodinného domu se zelenou střechou nás pozval brněnský rodák a majitel úspěšné truhlářské firmy pan Pavel Juráček.


Architekt spolu s investorem stavbu naplánovali v absolutní pokoře k okolní krajině. Současně jako útulné zázemí pro početnou rodinu. Dům Juráčků tak žije uvnitř i navenek. Tři děti už se nemohou dočkat, až jim táta svolí přenocovat na zelené střeše domu.Pavel se svým společníkem začínali před 18ti lety ve stodole, kde vyráběli interiérový nábytek. Dnes vedou tým o více než třiceti lidech. Sehraná parta truhlářů neseká svoji práci jako na běžícím páse, ale naopak svůj čas trpělivě investují do netradičních originálních projektů a úzké spolupráci s architekty. Firma se rozvíjela nejen v realizacích interierů, ale už před lety rozjela také výrobu dětských hřišť s edukativními atrakcemi. Dětské herní atrakce, stezky a altány z akátové kulatiny se staly žádaným sortimentem. V posledních letech rozšířila své dvě divize o další, projekční, kterou vede třetí společních Ing. arch. Milan Matyáš.Díky vlivu svého bratra, ředitele základní školy, si majitel firmy ACER WOODWAY uvědomuje zásadní význam vzdělávání a u dětí, ale i širší společnosti. „Jezdíme po školách, učilištích a pořádáme workshopy, kde zejména spolupracujícím architektům představujeme možnosti výroby. Překonávat nové výzvy a posouvat hranice naší práce nás naplňuje. Ani si neumím představit, že bychom to dělali jinak.“ Uvedl majitel Pavel Juráček.


Stavba rodinného domu Juráčkových je odrazem přesvědčení a odpovědnosti se kterou přistupují k životu. „Zelenou střechu má můj bratr asi 10 let na škole, společník Rosťa na rodinném domě v Brně a dnes ji mám i já tady v Bosonohách. Nechtěli jsme se dívat na šedou fólii. Naše děti to hodně vnímají. Vědí, že naše střecha zadržuje vodu, kvete, voní a žijí v ní včelky. Kromě toho si umím spočítat, že prodloužím životnost pláště a v létě tu bude o nějaký ten stupínek příjemněji.“

Zelená střecha spolumajitele ACER WOODWAY Rostislava Paclíka.

Obkladové lamely ze sibiřského modřínu realizovala také firma ACER WOODWAY. Pro skladbu zelené střechy byl zvolen systém Smart Roof Solutions. Hlavním rozhodovacím argumentem bylo komplexní technické řešení, které pokrývalo i dílčí detaily jako vpusti, bezpečnostní prvky a jiné. „Rozhodně do budoucna nechci řešit zatékání nebo poruchy hydroizolace, které mohou být důsledkem různých druhů prací na střeše. Smart Roof Solution je technologie, která eliminuje většinu těchto rizik. Recyklovaná deska, která je součástí skladby je navíc českým produktem cirkulární ekonomiky a tomu s rodinou fandíme.“ zdůraznil na závěr našeho rozhovoru Pavel Juráček.

Úspěšní truhláři z Moravy plánují věnovat více pozornosti také mobiliáři. V Jeseníkách najdete několik desítek hotových realizací od laviček po zastávky z dílny ACER WOODWAY. Zelené střechy prosazují samozřejmě také na městské zastávky a altány.


Projekty z dílny Pavla a Rostislava jsou o lásce a přesvědčení, ať se jedná o dětské stezky, které jsou provázány s příběhy a místní kulturou nebo právě o „zelený“ mobiliář, který může svým pojetím inspirovat další lidi.


FOTO: Základní škola Ostopovice. Ředitelem je zde Pavlův bratr Petr Juráček.

Autoři stavby ZŠ Ostopovice: EA architekti s.r.o. | Zdeněk Eichler, Eva Eichlerová


Sdílejte s námi další dobré příklady! Posílejte nám fotografie přírodních řešení na: info@zelenstrecham.cz

bottom of page