top of page
  • Obrázek autoraRada pro zelené střechy

Brno jako první město v Česku finančně podpoří ozeleňování střech!

Aktualizováno: 8. 7. 2019

Město Brno se rozhodlo lépe hospodařit se vzácnou komoditou, kterou je právě dešťová voda.

Počet vegetačních střech se stále zvyšuje, avšak nijak výrazně. Na území statutárního města Brna tvoří přibližně 1 % z celkové zastavěné plochy, což v tuto chvíli nemá významnější dopad na životní prostředí. Zastupitelstvo města se tedy rozhodlo pro zásadní krok, otevřít dotační program Zeleň střechám!. Vědecké studie a podklady, které připravilo Vysoké Učení Technické v Brně jednoznačně potvrdily dopad plošného ozeleňování v urbanizovaných oblastech.


Podrobněji v článku: Obecný koncept vlivu budování zelených střech.


Evropani, jakožto největší EKOpatrioti světa si zelené střechy oblíbili již dávno. Největší celkovou plochou 86 milinonů čtveřečných metrů vegetačních střech se může pochlubit Německo.

(zdroj: European Federation of Green Roofs and Walls)


Jste-li na území Brna vlastníkem stavby s pultovou střechou, pak neváhejte využít štědrou dotaci města k ozelenění střešního pláště. Pokud je střešní plášť neporušený a statik vydá kladný odborný posudek o zatížení střešní konstrukce, máte vyhráno. Získat můžete v závislosti na typu stavby dotaci až 1400 Kč / m2. Příspěvek můžete čerpat i na nové stavby. Jako investor nabudete nejen dobrý pocit z funkčního a estetického výsledku, ale také hned několik benefitů pro sebe: 1) Vegetační skladba prodlouží životnost střešního pláště. 2) Hmota skladby funguje jako přidaná izolace konstrukce před letním přehřátím, ale také mrazem. 3) Zelená střecha je výbornou akustickou bariérou v širokém spektru frekvencí.


Výčet benefitů najdete na stránce Benefity.

bottom of page