top of page
  • Obrázek autoraRada pro zelené střechy

Jak na financování zelené střechy?

Aktualizováno: 1. 8. 2019

Rádi byste si pořídili zelenou střechu, ale nechcete nebo nemůžete ji realizovat z uspořených peněz? S tím vám mohou pomoct finanční poradci Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS). Mají totiž pro vás ten správný typ financování, který vám zajistí rychlé pořízení střechy nebo překlenutí období do vyplacení ekologické dotace.
Ideální volbou může být REKOpůjčka Raiffeisen stavební spořitelny. Pohodlně si lze půjčit až 1 milion korun zcela bez zajištění nemovitosti. Částku můžete využít nejen na realizaci zelené střechy, ale i na další úpravy vašeho domova.
Pro vyřízení REKOpůjčky si k finančnímu poradci vezměte s sebou rozpočet i akceptaci dotace na realizaci záměru. Poradce vám pomůže rozvrhnout si splátky a mimořádné vklady tak, aby vás úvěr zatížil opravdu jen minimálně.


O tento typ financování mohou žádat nejen fyzické, ale i právnické osoby (jedná-li se o objekty určené k bydlení). Pro částky nad 300 tisíc korun jsou pak v nabídce produkty se zástavou nemovitosti, které se vyznačují nižší úrokovou sazbou.


K žádosti o úvěr budete v případě fyzických osob potřebovat pouze:

  • Platný občanský průkaz (při společném jmění obou manželů)

  • Potvrzení příjmů na předepsaném formuláři

  • List vlastnictví ozeleňované stavby

  • Položkový rozpočet

V případě právnické osoby budou potřeba dokumenty k identifikaci právnické osoby včetně podpisových práv a vzorů, účetní výkazy za poslední zdaňovací období, list vlastnictví k bytovému domu a položkový rozpočet rekonstrukce. Ve všech případech si banka může ještě vyžádat doplňující dokumenty a informace, podle složitosti případu.


Žádost o úvěr následně prochází schvalovacím procesem, který obvykle trvá jen v řádu několika hodin.


Když je úvěr schválený


Na to, abyste využili všechny peníze z úvěru, máte 24 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy. Do 12 měsíců od čerpání úvěru je třeba bance doložit doklady za realizaci střechy či další rekonstrukce domu. Doložení účelu úvěru je možné prostřednictvím dodavatelských faktur za práce a materiál, včetně dokladu o zaplacení faktury.


Účel lze doložit také fotodokumentací před rekonstrukcí domu a po rekonstrukci. O formě dokladování rekonstrukce byste se měli rozhodnout už při podávání žádosti o úvěr.


Úvěr začnete splácet v následujícím měsíci po prvním čerpání úvěru. Splácet můžete buď minimální sjednané měsíční splátky, nebo i vyšší podle vašich možností. REKOpůjčku můžete také jednorázově doplatit například penězi z dotace na ozelenění střechy či mimořádnými splátkami.


Více o tom, jak ušetřit na předpokládaných nákladech za úvěr, vám sdělí váš finanční poradce. Níže se můžete podívat na reprezentativní příklad úvěru včetně uvedení jednotlivých úhrad.Reprezentativní příklad úvěru ve výši 100 000 Kč


Úvěr se skládá ze dvou částí (překlenovací úvěr a úvěr ze stavebního spoření). Součástí úvěrové smlouvy je smlouva o stavebním spoření.

Doba do splacení úvěru: 206 měsíců

Zůstatek na účtu stavebního spoření: 700 Kč


Fáze překlenovacího úvěru na 115 měsíců:

- úroková sazba 4,19 % ročně (pevná – nemění se)

- měsíční splátka 350 Kč

- vklad na účet stavebního spoření 350 Kč

- Celkem měsíčně zaplatíte 700 Kč


Fáze úvěru ze stavebního spoření na 91 měsíců

- úroková sazba 3,1 % ročně (pevná – nemění se)

- Měsíční splátka 850 Kč


Poplatky:

- za uzavření smlouvy o stavebním spoření: 1 000 Kč

- za uzavření smlouvy o úvěru: 1 000 Kč

- za vedení účtu o stavebním spoření 80 Kč/čtvrtletí

- za vedení úvěrového účtu: 90 Kč/ čtvrtletí


Celkem zaplatíte: 160 380 Kč, RPSN 5,90 % ročně. Úrokové sazby platí při sjednání pojištění schopnosti splácet úvěr od pojišťovny Uniqa společně s REKOpůjčkou.


Reprezentativní příklad úvěru REKOpůjčka s pojištěním úvěru od UNIQA pojišťovny ve výši 100 000 Kč na 206 měsíců při zůstatku na účtu stavebního spoření 700 Kč. Fáze překlenovacího úvěru: úroková sazba 4,19 % p.a. (pevná), 115 měsíčních splátek PU 350 Kč a 115 měsíčních vkladů 350 Kč. Fáze úvěru ze stavebního spoření: úroková sazba 3,1 % p.a. (pevná) a 91 měsíčních splátek SU 850 Kč. Úhrady: za uzavření smlouvy o stavebním spoření 1 000 Kč, za uzavření smlouvy o úvěru 1 000 Kč, za vedení účtu stavebního spoření 80 Kč/čtvrtletí, za vedení úvěrového účtu 90 Kč/čtvrtletí, za výpis z účtu stavebního spoření nebo úvěrového účtu 0 Kč/rok. Celkem zaplatíte 160 380,28 Kč, RPSN 5,90 % p.a.


Finanční poradce vám pomůže půjčku rozvrhnout tak, aby byla co nejvýhodnější a efektivně zohledňovala predikce vašich finančních příjmů.


Také vám spočítá, kolik peněz zaplatíte v případě předčasně splaceného úvěru.


Specialista na financování zelených střech pro jihomoravský kraj:


Ing. Věra Brázdová

kancelář: Kobližná, 602 00 Brno

tel: 603 514 645

e-mail: VBrazdova@obchod.rsts.cz

odkaz na kontaktní formulářbottom of page