top of page
  • Obrázek autoraRada pro zelené střechy

Lehká zelená střecha na rodinném domě s plochou střechou. Jak na ni?

Aktualizováno: 16. 9. 2019

Nejčastěji k nám přicházejí vaše dotazy související s ozeleňováním rodinných domů. Proto jsme odpovědi shrnuli do tohoto článku.


Vyplatí se mi to finančně?

"U ploché střechy počítejte, že obvykle po každých 10-ti až 15-ti letech bude potřeba hlavní hydroizolační vrstvu obnovit. Ta v čase významně podléhá vlivům UV záření, mechanickým vlivům polétavých částic a pochopitelně i dramatickým teplotním výkyvům. Pokud na svoji novou střechu hned od začátku umístíte vegetační skladbu, vytvoříte nad


hydroizolační vrstvou velice účinnou bariéru proti všem výše jmenovaným vlivům. Funkci hlavní hydroizolační vrstvy prodloužíte až na dobu životnosti celého objektu. Pozor však na nutnou pravidelnou kontrolu a údržbu alespoň 1x ročně (např. vpusti ucpané listím, náletové rostliny atp.) Do vstupní ceny můžete tedy zohlednit životnost střechy!"

Jaké benefity mohu od zelené střechy na svém rodinném domě očekávat?

"Z vlastností zelené střechy, které pocítíte jako uživatel domu = vegetace je velice účinná hluková bariéra, což zejména za deště určitě oceníte. Dalším benefitem je zlepšení izolačních vlastností vůči mrazu a přehřívání. Je to neuvěřitelné, ale v letních dnech dosahuje teplota střešního pláště běžně více než 80 stupňů Celsia. Teplotu ve svém okolí tak zbytečně nezvyšujete a současně šetříte i náklady na chlazení objektu v interiéru."

Kdo zelenou střechu realizuje a jak dlouho to trvá?

Předpěstované rozchodníkové koberce vhodné pro extenzivní (lehkou) skladbu mají tu výhodu, že dosáhnete okamžitého efektu. Ráno odejdete do práce a večer se vrátíte k hotovému. Takřka nehrozí eroze substrátu nebo rostlin. Při osazování rostlin pomocí řízků nebo sazenic počítejte, že střecha se stabilizuje až po cca třech letech od realizace.

Při výběru realizační firmy dbejte na pečlivý výběr, protože oproti těmto všem výhodám zelené střechy je zde také riziko, že v případě kdy nebude hydroizolační vrstva 100% a začne docházet k zatékání, pak je mnohem komplikovanější pod vegetačním souvrstvím najít chybu! Naši ověření realizační partneři jsou firmy zabývající se prováděním střech i včetně suchomilné zeleně. Za svá celistvá díla poskytují záruku.


Zde si můžete stáhnout katalog s dostupnými variantami Smart Roof Solution.

Na co si mám dát při realizaci pozor?

Odpovím otázkou. Kdo ponese odpovědnost v případě, že do střechy zateče? Firma, která vám předala stavbu (střechu) nebo zahradník, který pokládal vegetační souvrství? Který z nich během prací na střeše udělal chybu a zjedná nápravu...


Zatékání se projeví často až za několik měsíců a zodpovědnost za "díru ve střeše" předpokládám nebude chtít nést firma, která hydroizolaci na střeše prováděla a ani zahradník, který následně na střeše realizoval vegetační souvrství. U lehkých vegetačních střech doporučujeme vybírat ze střechařů, kteří dílo zhotoví komplexně! V případech, kdy na své střeše plánujete zakládat sofistikovanější biodiverzní prostředí, se bez dobrého zahradního architekta a zahradníka neobejdete. Proto otevřete otázku odpovědnosti a stavebního dozoru s oběma dodavateli včas.

Často se nás lidé ptají také, zda rostliny nemohou plášť porušit. Odpověď je, ano mohou, pokud nepoužijete správnou fólii zabraňující prorůstání kořínků. Dále je dobré střechu opravdu alespoň 1x za rok zkontrolovat. V případě, že se mezi vegetací objeví malý stromek, obvykle to může být břízka, tak je lepší ho včas vytrhnout. Tlusticovité sukulenty i jiné suchomilné trvalky jsou pro střechu zcela bezpečné. Vhodná folie naprosto efektivně ochrání HI před kořeny rostlin.

Musím mít zelenou střechu už v projektu?

Co se týče plánování a projektu, tak projektanta samozřejmě se svým záměrem seznamte již na začátku. V případě standardní ploché střechy RD se při lehkých extenzivních variantách nemusíte obávat vícenákladů souvisejících se statikou. Pokud jste již střechu zrealizovali, pak je potřeba v projektu nebo u statika prověřit maximální plošné zatížení. Nejlehčí varianta zelené střechy má plošnou hmotnost v nasyceném stavu 80 kg/m2.


Zalévat nebo nezalévat?

Pokud se bavíme o lehké zelené střeše, pak jednoznačně nezalévat! Další variantou jsou střešní zahrady (nebo dokonce mokřady), které obnáší vysoké nároky na statiku objektu, technická řešení zálivky a většinou i velmi náročnou údržbu. Směřuje-li váš požadavek ke střešní zahradě, obraťte se na svého architekta a specializovaná zahradnictví.


Základní rozdělení vegetačních souvrství s ohledem na údržbu a vhodné rostliny.

bottom of page